Ułatwienia dostępu

Trasa kajakowa, tężnia, kawiarnia w Parku Miejskim

Trasa kajakowa
Trasa kajakowa
Park Miejski jest jedną z wielu atrakcji turystycznych Bielawy. Tutaj w otoczeniu przyrody, pięknych mostów i urokliwej fontanny, można popływać kajakiem lub rowerem wodnym. Wypożyczalnię sprzętu, podobnie jak na jeziorze bielawskim, prowadzi Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Zapraszamy więc wszystkich nie tylko do spacerowania, ale także do pływania po jedynej w regionie trasie kajakowej w miejskim parku. Na trasie spotkać można między innymi "Most Zakochanych". Wypożyczenie sprzętu wodnego jest bezpłatne! W sezonie letnim trasa kajakowa czynna jest codziennie w godzinach od 10.00 do 18.00. Kontakt: Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bielawie, tel. 74 833 95 10, osir.bielawa.pl. W trakcie spaceru można odpocząć pijąc pyszną kawę lub herbatę oraz zjeść lody w Eco Cafe. Dla chcących większego relaksu proponujemy nowo otwartą tężnię.

Tężnia w nocy
Tężnia w Parku Miejskim
Kawiarnia
Kawiarnia Eco Cafe


Trakt linowy w Parku Miejskim 

Trakt linowy w Parku Miejskim
Trakt linowy w Parku Miejskim
Park Miejski przyciąga mieszkańców i turystów wieloma atrakcjami. Jedną z nich jest bez wątpienia trakt linowy. To propozycja dla osób, które chciałyby spróbować swoich sił pokonując przeszkody na kilkumetrowej wysokości. Ponad dwustumetrowy trakt linowy jest rajem nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci i młodzieży. Żeby go przejść trzeba pokonać wiele urozmaiconych przeszkód, w tym między innymi: tyrolkę, bujany most, huśtawkę, siatkę czy ściankę wspinaczkową. Oprócz wysokiego traktu linowego, w parku miejskim znajdują się dwa niskie trakty linowe. Cieszą się one niesamowitą popularnością wśród najmłodszych. Wszystko odbywa się w sposób bezpieczny pod okiem wykwalifikowanych instruktorów Ośrodka Sportu i Rekreacji. W sezonie letnim trakt linowy czynny jest codziennie w godzinach od 10.00 do 18.00. Kontakt: Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bielawie, tel. 74 833 95 10, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Po skorzystaniu z traktu linowego zapraszamy na trasę kajakową.

Punkt widokowy "Koci Grzbiet" w Górach Sowich

Koci Grzbiet widok na panoramę Bielawy oraz w oddali na Górę Ślężę
Koci Grzbiet widok na panoramę Bielawy oraz w oddali na Górę Ślężę
Na urwistym zboczu "Kociego Grzbietu" (651 m.n.p.m.) w 2011 roku powstała platforma widokowa. Zobaczyć z niej można piękną panoramę Kotliny Dzierżoniowskiej ze Ślężą w tle oraz z przeciwnej strony Ciemny Jar i Kalenicę. Na trasie podziwiać można bogaty świat flory i fauny. Żeby zdobyć Koci Grzbiet nie trzeba być wytrawnym górskim turystą. Najkrótsza trasa, wynosząca około 1 kilometra, prowadzi od parkingu przy Leśnym Dworku (ul. Nowobielawska). Tam też znajduje się tablica informacyjna prezentująca drogę dotarcia na punkt widokowy. Piękne panoramy dostarcza nie tylko sam "Koci Grzbiet", ale także sama trasa wiodąca po malowniczych ścieżkach Gór Sowich.

Wieża widokowa na Górze Parkowej 

Wieża widokowa na Górze Parkowej – zdj. polska-org.pl
Wieża widokowa na Górze Parkowej – zdj. polska-org.pl
Góra Parkowa znajduje się w samym sercu miasta. Na jej terenie dostępna jest wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę miasta i okolic. Na sam szczyt Góry Parkowej prowadzą 3 szlaki spacerowe o zróżnicowanym stopniu trudności oraz ścieżka przyrodniczo-edukacyjna "Góra Parkowa." Po drodze jest także kilka miejsc do grillowania i odpoczynku.

Teren został przystosowany do turystyki rowerowej i pieszej. Na pozostałym obszarze Góry Parkowej znajduje się sieć ścieżek spacerowych i rowerowych, które przebiegają przez teren porośnięty lasem mieszanym z przewagą świerku, lipy i dębu. Góra Parkowa jest jedną z ulubionych tras biegaczy górskich oraz miłośników nordic walking. To także idealne miejsce dla turystów, którzy chcą zasmakować górskich spacerów bez długiej wyprawy.

Skatepark i miasteczko rowerowe

Skatepark w Bielawie
Skatepark w Bielawie

Bielawski skatepark jest jednym z najlepszych w Polsce. Powstał on tuż obok Parku Miejskiego i posiada oświetlenie, kilkanaście wymagających przeszkód, a jego nawierzchnia została zbudowana z materiałów stosowanych na skateparkach w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych.

Pomysłodawcami skateparku była bielawska młodzież, która zaangażowała się również w jego projektowanie. To właśnie na tym obiekcie odbywa się ogólnopolski festiwal deskorolkowy Lines of Bielawa.

Miasteczko rowerowe
Miasteczko rowerowe


Obok skateparku zostało wybudowane miasteczko rowerowe dla młodszych miłośników przygody. System uliczek i znaków drogowych pomoże zapoznać się z zasadami ruchu od najmłodszych lat. Dodatkowo wokół placu drogowego usytuowane są ławki, na których opiekunowie mogą relaksując się, obserwować swoje pociechy.


Łysa Góra

Łysa Góra
Łysa Góra
Przepięknie położone wzgórze majestatycznie wznosi się nad wschodnią częścią miasta. Roztacza się stąd wspaniała panorama Bielawy z widokiem na Góry Sowie. Razem z pobliskimi szczytami Gór Żmij i Dzikowiec cieszy się dużym zainteresowaniem miłośników sportów ekstremalnych tj. paralotniarstwa, motokrosu i kolarstwa górskiego.

Przed wojną z tej góry startowały szybowce. W Bielawie działa klub paralotniarzy „Bielik”, który organizuje zawody i szkolenia paralotniarskie. Od 2008 roku rozgrywane są na Łysej Górze prestiżowe, międzynarodowe zawody kolarstwa górskiego w ramach Lang Team Grand Prix MTB. Na szczyt góry prowadzi ścieżka przyrodniczo-edukacyjna - "Łysa Góra."

Pływalnia Aquarius

Aquarius – basen miejski w Bielawie
Aquarius – basen miejski w Bielawie
Aquarius wchodzi w skład Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bielawie. Pływalnia posiada 25 - metrową nieckę sportową i rekreacyjną, brodzik i jacuzzi. Na terenie basenu znajduje się 73 metrowa zjeżdżalnia oraz Studio Odnowy Biologicznej Aquariusport, w skład którego wchodzą siłownia, zespół saun oraz studio masażu.