Ułatwienia dostępu

Miejska Biblioteka Publiczna (MBP) w Bielawie to jedna z najstarszych placówek kulturalnych w Bielawie, która rozpoczęła swoją działalność w 1947 r. 

Miejska Biblioteka Publiczna
Miejska Biblioteka Publiczna
Najważniejsze cele i zadania biblioteki to zaspokajanie potrzeb edukacyjnych, informacyjnych i kulturalnych społeczności lokalnej, które realizują działy biblioteki: Wypożyczalnia dla Dorosłych, Dział Dziecięco-Młodzieżowy, Czytelnia, Dział Multimedialny. Zbiory biblioteki liczą ponad 70 tys. jednostek, wśród nich są tradycyjne książki, książki mówione, ebooki, filmy, gry elektroniczne. 

Pod koniec 2013 r. biblioteka przeniosła się do nowocześnie urządzonych pomieszczeń, jest placówką w pełni skomputeryzowaną i bez barier architektonicznych. 

W 2009 r. MBP poszerzyła swoją działalność powołując do życia Dział Regionalno-Badawczy (Bielawska Placówka Muzealna), który ma za zadanie zbieranie i udostępnianie wszelkich dokumentów i eksponatów dotyczących historii Bielawy. Ponadto Dział prowadzi szereg działań kultywujących i pielęgnujących dziedzictwo kulturowe i tradycje włókiennicze miasta. 

Od 2009 r. MBP wydaje rocznik miejski „Bibliotheca Bielaviana”, zawierający artykuły o najważniejszych wydarzeniach kulturalnych i społecznych miasta. 

W 2013 r. powstało wydawnictwo MBP Bibliotheca Bielaviana, promujące twórców lokalnych, wydając ich utwory w serii literackiej Sudecka poezja i proza. 

Od 2013 r. w MBP działa biblioteczny Teatrzyk Kukiełkowo. 

W 2015 r. MBP wprowadziła do swojej działalności ofertę multimedialną w postaci historii mówionej, czyli dokumentacji historii mieszkańców Bielawy w postaci wywiadów i filmów, które umieszczane są na stronie www.bibliothecabielaviana.info. 

Od 2018 r. MBP rozpoczęła promocję turystyczną miasta poprzez cykl wędrówek z przewodnikiem „Wędrówki ulicami miasta”.

Miejska Biblioteka Publiczna
Miejska Biblioteka Publiczna


Logotyp
LogotypMIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. Piastowska 19c, 58-260 Bielawa
NIP: 882-20-77-926 Regon: 021027161

Dyrektor - Urszula Ubych
74 645 09 66
515 775 607

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   
www.mbp.bielawa.pl
http://bibliothecabielaviana.info/
Bielawa 2022