Wraz z rozwojem przemysłu włókienniczego, niewielka dotychczas wieś zaczęła dynamicznie rozrastać się demograficznie i na początku XX wieku liczyła już kilkanaście tysięcy mieszkańców. W efekcie 1.V.1924 r. Bielawa uzyskała prawa miejskie.
Po II Wojnie Światowej Bielawa znalazła się w granicach administracyjnych Polski. Dynamiczny rozwój polskiego przemysłu włókienniczego w okresie powojennym spowodował, iż w obu bielawskich zakładach („Bielbaw” i „Bieltex”) zaczęło brakować wody do celów technologicznych. Dotychczasowe zasoby pochodzące ze studni głębinowych oraz z ujęć powierzchniowych były niewystarczające, aby zaspokoić coraz bardziej wydajne maszyny przemysłowe oraz stale rosnący popyt na tkaniny ubraniowe, meblowe i pościelowe.
W efekcie pod koniec lat 60-tych XX wieku zapadła decyzja aby na zachodnich obrzeżach Bielawy, u północnego podnóża Gór Sowich, wybudować zbiornik wody przemysłowej.
Prace budowlane rozpoczęto w 1969 r. i trwały one 4 lata. Ich efektem była zapora ziemna, wzmocniona od strony wewnętrznej płytami żelbetowymi, posadowiona na górskim potoku Brzęczek, który poprzez dobudowany sztuczny kanał, zasilany był także dopływem z innego potoku o nazwie Bielawica.
Ostatecznie, powstała w 1973 r. budowla hydrologiczna, ma powierzchnię lustra wody 23 ha, pojemność około 1,46 mln m³ i średnią głębokość 6,3 m. Nadano jej też oficjalną nazwę Zbiornik Wodny „Sudety”. Normalny poziom piętrzenia wody w zbiorniku ustalony został na poziomie 335,0 m n.p.m. Zabezpieczeniem, że poziom ten nie będzie przekroczony jest wieża przelewowa z koroną przelewu na rzędnej 335,0 m n.p.m. Kształt przelewu wykonano według krzywej Creagera. Na środku jeziora usypana została wyspa, do której poprowadzono spacerowy pomost, często nazywany przez bielawian molem.
Ponadto, na zachodnim, naturalnym brzegu akwenu, władze Zakładów Bawełnianych „Bieltex”, które były wówczas zarządcą zbiornika, postanowiły utworzyć Ośrodek Wypoczynkowy Włókniarzy „Sudety”. Miało to być miejsce odpoczynku i rekreacji dla całej bielawskiej społeczności.
Obiekt swoją funkcję przemysłową pełnił do pierwszej dekady XXI wieku, kiedy nastąpił ostateczny upadek obu bielawskich zakładów włókienniczych tj. „Bielbawu” i „Bieltexu”.
W konsekwencji tych zdarzeń, zarówno Zbiornik Wodny „Sudety”, jak i cały teren Ośrodka Wypoczynkowego Włókniarzy „Sudety” przeszły we władanie Gminy Bielawa. Od tego momentu zbiornik zaczął pełnić już tylko funkcje: retencyjną oraz sportowo-rekreacyjną.
W celu ożywienia ruchu turystycznego w mieście, 1.I.2018 r. na wniosek władz lokalnych, Wojewoda Dolnośląski nadał akwenowi nową, bardziej marketingową nazwę – Jezioro Bielawskie. Zarządza nim obecnie Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bielawie.
Od momentu przejęcia przez bielawski samorząd gminny zbiornika oraz terenów położonych wokół niego na własność, podejmowane są intensywne działania, aby na bazie Ośrodka Wypoczynkowego „Sudety” i Jeziora Bielawskiego, utworzyć pełnoprawny camping.
W tym celu konsekwentnie realizowane są poszczególne przedsięwzięcia, które mają urozmaicić i wzbogacić ofertę pobytu rekreacyjno – wypoczynkowego w Bielawie. Z jednej strony realizuje je sama Gmina, ale także stwarzane są przyjazne warunki, aby w infrastrukturę turystyczną inwestowali także prywatni przedsiębiorcy. Ma to przyczynić się do wzrostu atrakcyjności oraz popularności tego miejsca.
Dużą zaletą Jeziora Bielawskiego jest niemal krystaliczna czystość jego wody. Ma to ścisły związek z tym, że jest to tzw. zbiornik wody płynącej. Wynika to z faktu, iż Potok Brzęczek, który zasila Jezioro Bielawskie od strony ul. Plażowej, wypływa z niego, przez wieżę ujęć, w kierunku zlewni rzeki Piława, przy okazji natleniając i oczyszczając wodę w jeziorze. Dzięki temu bielawskie kąpielisko może poszczycić się krystalicznie czystą wodą.
Jedynym mankamentem tego rozwiązania technologicznego jest konieczność ponoszenia przez Gminę opłat na rzecz Skarbu Państwa za tzw. usługi wodne, gdyż na podstawie art. 271 ust. 1 ustawy z dnia 20.VII.2017 r. - Prawo wodne, za pobór wód powierzchniowych naliczana jest stosowna opłata. Jej wysokość ustalana jest jako iloczyn jednostkowej stawki opłaty, czasu wyrażonego w dniach i maksymalnej ilości wody wyrażonej w m3/s, która może być pobrana na podstawie pozwolenia wodno-prawnego.
22.I.2025 r. do Urzędu Miejskiego w Bielawie wpłynęło pismo z Państwowego Gospodarstwa Wodnego WODY POLSKIE w Legnicy z informacją o ustaleniu wysokości opłaty za pobór wód powierzchniowych z Potoku Brzęczek, zasilających Jezioro Bielawskie. W bieżącym roku wyniesie ona 10.562 zł i płatna będzie w 4 kwartalnych ratach. Biorąc pod uwagę potencjał Jeziora Bielawskiego i Campingu "Sudety" jest to stosunkowa niewielka opłata, a pozwala na utrzymanie w należytym stanie jednej z głównych atrakcji turystycznych naszego miasta.
Za pobór wody z Potoku Brzęczek do Jeziora Bielawskiego Gmina Bielawa zapłaci w 2025 r. ponad 10.000 zł
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
Historia Bielawy ściśle związana jest z przemysłem włókienniczym. Przez kilka stuleci miejscowość słynęła z lokalnych chałupników produkujących tkaniny bawełniane. W 1805 r. Christian Dierig założył zakłady włókiennicze, które były jednym z pierwszych takich przedsiębiorstw na Dolnym Śląsku. Zatrudnił on ponad 3.000 osób, które dotychczas działały w warunkach domowych.