Ułatwienia dostępu

19.X.2024 r., w ramach obchodów 100. rocznicy uzyskania przez Bielawę praw miejskich, w bielawskim Teatrze Robotniczym im. Teodora Mierzei, odbyła się premiera spektaklu pt. "Tkacze 2024", wystawiona na podstawie dramatu Gerharta Hauptmanna.

Nagrodzone literacką nagrodą Nobla dzieło po raz pierwszy zostało wydane w niemieckim dialekcie śląskim w 1892 r. Utwór poświęcony jest powstaniu tkaczy śląskich z rejonu Gór Sowich, które miało miejsce w 1844 r. (w 2024 r. przypada 180 rocznica tego wydarzenia). Pierwszy polski przekład tej publikacji ukazał się w 1898 r. w Londynie nakładem Związku Zagranicznego Socjalistów Polskich. 

Wszystkie role w "Tkaczach 2024" odgrywane były przez amatorskich aktorów, zrzeszonych przy Miejskim Ośrodku Kultury w Bielawie. Ich gra oraz nawiązujące do XIX-wiecznej epoki scenografia, stroje i charakteryzacje sprawiły, że spektakl oglądało się z zapartym tchem. Reżyserem sztuki był Jarosław "Elek" Florczak.

Warto wspomnieć, iż całe przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach projektu pt. "Bielawscy "Tkacze" - teatr historii", na który Gmina Bielawa otrzymała z Narodowego Centrum Kultury, w ramach ogólnopolskiego programu pn. "Kultura - interwencje 2024", dotację w wysokości 20.000 zł. Pozyskane środki stanowiły aż 83,3 % wartości zadania. 

Projekt zakładał organizację regularnych zajęć animacyjno-teatralnych, w tym warsztatów z profesjonalistami, w celu realizacji spektaklu pt. „Tkacze”. Grupa miała składać się z osób, które żyją w miejscu, w którym wybuchło i zostało krwawo stłumione powstanie tkaczy śląskich. Wszystko po to, by występujące na scenie osoby miały pełne zrozumienie i świadomość opowiedzianej w dramacie historii. 

Dodatkowym celem zadania było zainteresowanie teatrem jako formą sztuki realizowanej "na żywo". Dlatego też w ramach projektu: 

- wykonano opracowanie graficzne oraz wydruk afiszy, ulotek i materiałów promocyjnych
- wynajęto specjalistę od języka migowego na czas premiery spektaklu
- skomponowano autorską ścieżkę dźwiękową do spektaklu
- zorganizowano warsztaty tematyczne dla aktorów
- zakupiono materiały do strojów, rekwizytów i scenografii oraz wynajęto stroje
- zarejestrowano spektakl w systemie video z usługą audiodeskrypcji

Operatorem projektu był bielawski MOKiS. Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tego, bardzo udanego wydarzenia kulturalnego, serdecznie gratuluję i życzę kolejnych, równie udanych, kreatywnych przedsięwzięć.

Inscenizacja Tkaczy na deskach teatralnych bielawskiego MOKiS-u
Inscenizacja Tkaczy na deskach teatralnych bielawskiego MOKiS-u
https://um.bielawa.pl/pl/
Bielawa 2022