W pierwotnym założeniu projekt miał być realizowany przez dzierżoniowski samorząd samodzielnie, a kolektor sanitarny przebiegający przez Bielawę, umożliwiający zrzut ścieków z Jodłownika do bielawskiej oczyszczalni ścieków, miał mieć charakter tłoczny. Takie rozwiązanie techniczne było tańsze, jednak nie pozwoliłoby na podłączanie nowych odbiorców na terenie naszego miasta.
Dlatego też podpisane zostało stosowne porozumienie, na mocy którego bielawska jednostka samorządu terytorialnego dofinansuje przedmiotowe przedsięwzięcie kwotą 1.066.047 zł, co umożliwi zmianę technologii odprowadzania ścieków na grawitacyjną.
Dzięki temu tereny położone w obrębie ulic Ostroszowickiej i Szewskiej, dla których "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Bielawa" przewiduje zabudowę mieszkaniową o niskiej i średniej intensywności, zostanie uzbrojony w infrastrukturę sanitarną.
W efekcie właściciele już istniejących budynków mieszkalnych będą mogli zrezygnować z dotychczasowych, przydomowych oczyszczalni ścieków, a nowo budowane obiekty od razu będą podłączane do nowego kolektora.
W kontekście planowanej budowy III etapu obwodnicy miejskiej, który skomunikuje wspomniane wyżej tereny z drogą wojewódzką nr 384 (ul. Gen. W. Sikorskiego) oraz drogą powiatową nr 3006 D (ul. Ostroszowicka), grawitacyjny kolektor sanitarny może być istotnym elementem infrastruktury technicznej, niezbędnym do rozwoju tego obszaru Bielawy w perspektywie najbliższych lat. Wartością dodaną podpisanej umowy jest fakt, iż głównym wykonawcą zadania inwestycyjnego jest firma z Bielawy.
![Przedstawiciele podpisujący umowę](/images/2024/04_kwiecien/kolektor_sanitarny_sygnatariusze_umowy.jpg)