W bieżącej pięciolatce przyjęta została Strategia Rozwoju Gminy na lata 2022 - 2030. Zdefiniowano w niej wizję Bielawy jako innowacyjnego miasta przedsiębiorczości, turystyki, ekologii i kultury, w którym warto mieszkać. Dlatego też kolejnym, po przedsiębiorczości, turystyce i ekologii, zaprezentowanym obszarem funkcjonowania Gminy, będzie kultura.
W Bielawie funkcjonują 2 instytucje kultury tj. Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Miejska Bibliotek Publiczna, a także mieszczący się w 2 budynkach Dolnośląski Inkubator Art-Przedsiębiorczości, który jest wylęgarnią biznesów artystycznych i kreatywnych.
W ciągu mijającej pięciolatki duży nacisk został położony na rozszerzanie wachlarza wydarzeń kulturalnych w mieście oraz zwiększenie ich dostępności dla bielawian. Działania prowadzone były na wielu "frontach":
1. Kino:
Od 2013 r. kiedy to w budynku Dolnośląskiego Inkubatora Art-Przedsiębiorczości w Bielawie uruchomiana została pierwsza sala kinowa, wyposażona w nowoczesny projektor, dający możliwość emisji filmów wykonanych w technologii 3D oraz dźwięku w systemie przestrzennym - Dolby Surround, bielawianie mogą oglądać najnowsze produkcje filmowe w miejscu swojego zamieszkania. W 2015 r., w budynku Teatru Robotniczego, powstała kolejna sala kinowa "uzbrojona" w najnowocześniejszy sprzęt audio-wizualny. Zamontowano w niej aż 287 foteli. Dzięki tej doskonałej ofercie, bielawskie kino, prowadzone przez Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki jest przygotowane do organizacji zarówno kameralnych seansów, jak i dużych wydarzeń filmowych.
Do 2019 r. ta bielawska placówka kultury projekcje filmów organizowała jedynie popołudniową porą w dni weekendowe. Od 2020 r. funkcjonuje ona 6 dni w tygodniu (bez czwartków) w godzinach 10.00 - 22.00. Każdego dnia emitowanych jest co najmniej 5 różnych filmów, a repertuar miesięczny obejmie minimum 20 tytułów. Dzięki temu bielawską świątynię X Muzy odwiedza w ciągu roku ok. 10.000 osób.
Z kolei od 2019 r., w sezonie letnim (czerwiec - wrzesień), MOKiS oferuje mieszkańcom Bielawy możliwość oglądania seansów filmowych także "pod chmurką". Projekcje odbywają się w weekendowe, wakacyjne wieczory na Campingu "Sudety", w Parku Miejskim oraz w Parku Integracji Międzypokoleniowej. Cieszą się one dużą popularnością nie tylko wśród bielawian, ale przyciągają także mieszkańców okolicznych miejscowości i coraz liczniej odwiedzających nasze miasto turystów.
2. Imprezy masowe:
Od wielu lat Gmina organizuje 2 flagowe imprezy plenerowe tj. Dni Bielawy oraz "Regałowisko". Niestety z uwagi na ograniczenia pandemiczne w bieżącej kadencji samorządu nie odbyły się one w latach 2020 i 2021. Ponadto, z uwagi na malejące zainteresowanie wyłącznie muzyką reggae, rozszerzono formułę "Regałowiska", wprowadzając także inne gatunki muzyczne. Pozwoliło to na znaczne zmniejszenie różnicy pomiędzy przychodami a kosztami organizacji tej imprezy.
Oba wydarzenia organizowane są co roku na Campingu "Sudety" w malowniczej scenerii gór i wody. Cieszą się one bardzo dużą popularnością nie tylko wśród bielawian, ale także wśród mieszkańców innych dolnośląskich miejscowości.
3. Imprezy wizerunkowe:
W bieżącej kadencji kontynuowano organizację Festiwalu Piosenki "Dolnośląska Nutka", rozszerzając jego formułę do rangi międzynarodowej. W rekordowej, IV edycji imprezy, która odbyła się w 2020 r., do konkursu zgłosiło się blisko 500 uczestników z ponad 200 polskich miast i miasteczek, a także z Ukrainy i Rosji.
Z kolei od 2019 r. organizowany jest Ogólnopolski Festiwal Piosenek Eleni "Po słonecznej stronie życia". Biorą w nim udział zarówno najmłodsi adepci sztuki wokalnej, jak i dorośli artyści, którzy sięgają po repertuar naszej bielawskiej Gwiazdy.
4. Imprezy plenerowe:
Aby rozszerzyć ofertę imprez plenerowych, dedykowanych mieszkańcom Bielawy, w bieżącej kadencji organizowano je zarówno w Parku Miejskim oraz Parku Integracji Międzypokoleniowej, jak i na Campingu "Sudety". Szczególną popularnością cieszyła nowa propozycja programowa pn. Letnia Scena Kultury, w trakcie której mieli okazję prezentować się lokalni artyści. Podtrzymano również tradycję powitania św. Mikołaja oraz organizacji Jarmarku Bożonarodzeniowego w bielawskim rynku, a od 2022 r. w Parku Miejskim odbywa się Jarmark Wielkanocny.
5. Biblioteka:
W bieżącej kadencji konsekwentnie rozwijano działalność Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dzięki pozyskiwanym co roku dotacjom rozszerzano księgozbiór oraz rozwijano zasoby mediateki. Pogłębiono również stopień zinformatyzowania tej gminnej instytucji kultury.
6. Infrastruktura kultury:
1.VI.2021 r. nastąpiło otwarcie Skweru im. Eleni, na którym stanęła ławeczka z postacią bielawskiej wokalistki, a na pobliskim budynku wielorodzinnym pojawił się mural także z jej wizerunkiem. W uroczystości osobisty udział wzięła Gwiazda polskiej estrady, która licznie zgromadzoną publikę oczarowała swoim minikoncertem.
Z kolei w 2022 r. przygotowano kompletną dokumentację techniczną budowy w bielawskim Parku Miejskim amfiteatru plenerowego z widownią liczącą aż 800 miejsc siedzących. Zadanie przewidziane jest do realizacji w 2025 r.
PODSUMOWANIE - KULTURA
SUMA WYDATKÓW - 16.446.837 (!!!)
ŚRODKI WŁASNE GMINY - 13.221.484 ZŁ
ŚRODKI POZABUDŻETOWE (SPRZEDAŻ BILETÓW ORAZ DOTACJE) - 2.925.353 ZŁ
INFRASTRUKTURA - 300.000 ZŁ
Kolejne podsumowanie kadencji 2018 - 2024 już wkrótce.
Podsumowanie kadencji 2018 – 2024 - kultura
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
Do wyborów samorządowych, które przesądzą o tym kto przez kolejne 5 lat decydował będzie o losach Bielawy pozostało niespełna 6 tygodni. Aby ułatwić Państwu ocenę bieżącej kadencji, w kolejnych postach przedstawiam główne osiągnięcia obecnych władz.