W dniach 14-15 listopada 2023 r. w stolicy słoweńskiego regionu Zasavje - Trubovlje - odbyła się, inspirowana przez Komisję Europejską konferencja, w której uczestniczyli przedstawiciele Zasavja oraz Dolnego Śląska.
Głównym celem spotkania była wymiana doświadczeń i przekazanie dobrych praktyk w zakresie restrukturyzacji gospodarki w związku z likwidacją (upadkiem) dotychczas wiodącej w regionie gałęzi gospodarki.
Zasavje to region w środkowej Słowenii, obejmujący wzgórza wzdłuż rzeki Sawy. Leży na Zachód od stolicy kraju – Lublany. Znajduje się on pomiędzy Kotliną Lublańską a Niziną Panońską i ze względu na uwarunkowania geograficzne jest regionem górniczym. Zgodnie z przyjętą w 2022 r. przez rząd Słowenii narodową strategią stopniowego odchodzenia od węgla i restrukturyzacji regionów węglowych, kraj ten przestanie wykorzystywać węgiel do produkcji energii elektrycznej najpóźniej w 2033 r.
Potwierdzenie harmonogramu wycofywania węgla pozwala Słowenii rozpocząć pobieranie prawie 250 mln euro z unijnego funduszu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który zostanie wykorzystany w dwóch regionach węglowych w kraju: Savinja-Šalek, gdzie znajduje się jedyna w Słowenii elektrownia węglowa i czynna kopalnia węgla oraz Zasavje, w którym nie ma już żadnych czynnych kopalni ani elektrowni cieplnych.
Aby ułatwić tym regionom stworzenie świadomej i skutecznej polityki dekarbonizacji ich gospodarek, Komisja Europejska zobligowała władze Dolnego Śląska, na którym wydobycie węgla kamiennego ustało w ostatniej dekadzie XX wieku, do podzielenia się doświadczeniami w tym zakresie ze słoweńskimi partnerami. Głównym panelem dyskusyjnym, przewidzianym w agendzie konferencji, była "Ekonomiczna dywersyfikacja", w ramach której reprezentanci Dolnego Śląska mieli przedstawić idee i zasady funkcjonowania inkubatorów przedsiębiorczości oraz specjalnych stref ekonomicznych. Z uwagi na fakt, iż Bielawa jest jedynym w regionie miastem, w którym z powodzeniem funkcjonują aż 3 inkubatory przedsiębiorczości, marszałek Województwa Dolnośląskiego zaprosił do uczestnictwa w tym wydarzeniu przedstawicieli naszego miasta.
Słoweńscy urzędnicy z dużym zaciekawieniem wysłuchali prezentacji poświęconej Bielawskiemu Inkubatorowi Przedsiębiorczości, Dolnośląskiemu Inkubatorowi Przedsiębiorczości Art-Przedsiębiorczości oraz Dolnośląskiemu Inkubatorowi Przedsiębiorczości ICT. Szczególne zainteresowanie, ocierające się o niedowierzanie, wzbudził model biznesowy Art-Inkubatora, w którym swoją działalność rozpoczynają i prowadzą mikro oraz małe podmioty z sektora kreatywnego.
Istotnym jest także fakt, iż wszystkie inkubatory przedsiębiorczości, zarządzane przez Bielawską Agencję Rozwoju Lokalnego Sp. z o.o., są wypełnione niemal w 100 % i co roku generują operacyjną nadwyżkę finansową.
O bielawskich inkubatorach przedsiębiorczości dyskutowano aż w Słowenii
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności