Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez bielawski Urząd Miejski, w ciągu ostatnich 6 lat, pogłębił się regres demograficzny w naszym mieście. W tym czasie liczba mieszkańców Bielawy zmniejszyła się o 1.877.
W 2022 r. na bardzo wysokim poziomie utrzymała się liczba zgonów, osiągając wartość 471. W tym samym czasie przyszło na świat w Bielawie zaledwie 147 dzieci. Oznacza to, że przyrost naturalny w naszym mieście jest nadal mocno ujemny i za ostatni rok wyniósł aż -324 osoby. Do tych negatywnych zjawisk dołożyło się także ujemne saldo migracji (-47 osób).
Procesy te są niestety konsekwencją upadku w Bielawie przemysłu włókienniczego, który przez ponad 200 lat był siłą napędową rozwoju miasta, w tym także demograficznego. Podobna sytuacja występuje w wielu miastach Dolnego Śląska.
Od początku bieżącej kadencji bielawski samorząd podejmuje działania, które mają doprowadzić do zatrzymania tych negatywnych trendów. Na przestrzeni ostatnich 4 lat ruszył, na niespotykaną dotychczas skalę, proces budownictwa mieszkaniowego. W tym czasie oddanych zostało do użytkowania blisko 200 nowych mieszkań w budynkach wielorodzinnych, a kolejne ponad 100 lokali powstaje w zabudowie szeregowej i wolnostojącej.
Uwzględniając zamierzenia budowlane TBS Sp. z o.o. oraz innych prywatnych developerów należy stwierdzić, że w ciągu najbliższych 2-3 lat powstanie w Bielawie ponad 600 nowych mieszkań zlokalizowanych w budynkach wielorodzinnych.
Oprócz budownictwa mieszkaniowego Gmina bardzo szeroko realizuje politykę prorodzinną. Dlatego też finansuje z własnego budżetu utrzymanie ponad 300 miejsc żłobkowych oraz blisko 900 miejsc przedszkolnych. Z kolei w szkołach podstawowych naukę, w bardzo dobrych warunkach, ma zapewnionych blisko 2.000 dzieci.
Równolegle samorząd bielawski realizuje i wspiera inwestycje, które mają przyczynić się do wzbogacenia infrastruktury gospodarczej (tereny inwestycyjne, nowe miejsca pracy), transportowej (drogi, komunikacja autobusowa i kolejowa) i rekreacyjnej (parki, skwery, obiekty sportowe).
Kolejnym pomysłem na poprawę sytuacji demograficznej Bielawy jest uruchomienie od 2022 r. programu lojalnościowego pn. KARTA BIELAWIANINA. Posiadacz karty może korzystać z szeregu ulg i preferencji na usługi oferowane przez gminne jednostki organizacyjne.
Działania te są zgodne z celem strategicznym nr 7 "Kompletny system placówek oświatowych oraz budownictwo mieszkaniowe jako oferta Bielawy dla ludzi młodych oraz rodzin z dziećmi" oraz z celem operacyjnym nr 7.6 "Przygotowanie atrakcyjnej oferty inwestycyjnej, przeznaczonej pod zabudowę jednorodzinną i wielorodzinną w celu uzyskania dodatniego bilansu migracji ludności", zapisanym w Strategii Rozwoju Bielawy.
Niestety regres demograficzny Bielawy trwa nadal
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności