Widowisko szczególne, bo związane ze 100leciem nadania praw miejskich Bielawie, 180 rocznicą buntu tkaczy sowiogórskich i 70-leciem premiery spektaklu TKACZE G. Hauptamnna w wykonaniu Teatru Robotniczego w Bielawie. Mieszkańcy Bielawy i wielu pobliskich miejscowości z terenu powiatu dzierżoniowskiego, wsparci przez kilku zawodowych artystów pokazali historię regionu, tym samym w jego historię się zapisując.
Grupa nie miała nazwy, aczkolwiek mówią o sobie: tkacze. Nazwa szczególna dla regionu, który przez setki lat był związany z tkactwem i przemysłem włókienniczym.
Ten czas, dla tej grupy, to dziesiątki prób, dni zdjęciowych, kilka spotkań warsztatowych: z Huberem Sulimą i Mariuszem Kiljanem, kilka spotkań historyczno-edukacyjnych min. zw domu tkacza w Rościszowie i remontowanej, pieszyckiej gospodzie "Za zieloną bramą", w której dzieje się III akt dramatu.
Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie i cała grupa teatralna pragnie podziękować wszystkim, którzy wsparli ten projekt.
Szczególne podziękowania kierujemy do:
Józef Przeorek i całe Muzeum w Kamionkach - za wypożyczenie rekwizytów
Firma TECHNOTEX z Pieszyc - za "surówkę" i osnowę do krosna
Spółdzielnia ARTE - za pomoc transportową
Jarosław Dąbrowski - rekwizyty dla leśniczego
Wojciech Siwiec - wypożyczenie rekwizytów i udostępnienie obiektów historycznych
Mariusz Konieczyński - za przekazanie materiałów
Józef Głaz - za wypożyczenie rekwizytów
Adam Paluch i Bożena Żołyńska - za pomoc w tworzeniu scenografii (piec).
Wszystkim za cierpliwość i wsparcie mentalne i widzom, za dobry odbiór, naszej krótkiej, ale (chyba) owocnej pracy. Spektaklu, z (przede wszystkim) powodów logistycznych już nie damy rady zaprezentować, ale mamy nadzieję, że jeszcze Państwa zaskoczymy.
To koniec projektu i przygody z "Tkaczami", ale czy koniec w ogóle? Niebawem się okaże bo grupa nie chce powiedzieć ostatniego słowa.
Film z całej premiery spektaklu można obejrzeć pod linkiem:
TUTAJ
Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024.