Ułatwienia dostępu

Była bardzo delikatna, bardzo delikatna, i nie mogła już iść, w końcu upadła. Wspierałam ją razem z inną dziewczyną i mówiłyśmy jej: «Nie umieraj tutaj, nie upadaj. Pomożemy ci. Nie możesz tu paść. Nie możesz!». Ale upadła. Krwawiła z ust, nosa i uszu, upadła na kolana i chociaż ciągnęliśmy ją, podszedł do nas strażnik z karabinem i strzelił jej w głowę”…W czwartek 16 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielawie swoje historie „odsłonią”… „Dziewczyny z Gross-Rosen”. To tytuł najnowszej, przejmującej książki Agnieszki Dobkiewicz. To druga pozycja w dorobku autorki związana z byłym obozem koncentracyjnym Gross-Rosen, którego historia jest ciągle niezbadana do końca, a ludzkie tragedie, do których tam doszło, niedopowiedziane. W 2020 roku w wydawnictwie Znak Horyzont ukazała się jej pierwsza książka związana z KL Gross-Rosen – „Mała Norymberga. Historie katów z Gross-Rosen”, która zyskała status bestsellera i miała od tego czasu już dwa wydania, a obecnie jest tłumaczona na język czeski. Agnieszka Dobkiewicz opisała historie kilku katów, przez pryzmat tragedii, jakie zgotowali oni swoim ofiarom. Z kolej w „Dziewczynach z Gross-Rosen.

Zapomniane historie obozowego piekła” po raz kolejny mierzy się z tragedią ofiar, ale tym razem ukazując losy młodych kobiet a właściwie jeszcze dziewczyn. Pokazuje hart ducha i wolę przeżycia, dzięki któremu udało im się ocaleć z Marszy Śmierci, kiedy były gnane boso w kilkunastostopniowych mrozach, w bezsensownych ewakuacjach. Ale przywołuje też dziewczyny, którym nie wystarczyło sił, które nie zdołały wypełnić danej sobie obietnicy i marzeń, że przeżyją i że zjedzą słodkie…truskawki…


„Dziewczyny z Gross-Rosen” pięknie zrecenzował Michał Wójcik, dziennikarz i historyk: Z zaledwie sześciu nici Agnieszka Dobkiewicz utkała kobierzec, przy którym bledną arrasy wawelskie. To historie kobiet, które trafiły na samo dno człowieczeństwa i albo tam zostały, albo jak Ruth czy Halina żarliwie żyły dalej mimo straszliwego piętna. Wstrząsające.


Spotkanie na które serdecznie zapraszamy odbędzie się w czwartek 16 grudnia o godzinie. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielawie (ul. Piastowska 19c). Wstęp wolny.

Afisz z informacjami na temat wydarzenia.
Afisz z informacjami na temat wydarzenia.

Miejska Biblioteka Publiczna
w Bielawie

MAŁA NORYMBERGA

DZIEWCZYNY Z GROSS-ROSEN
spotkanie autorskie z Agnieszką Dobkiewicz 16 grudnia 2021 r., godz. 17.00
prowadzenie dr Rafał Brzeziński

BIBLIOTHECA BIELAVIANA
Miejska Biblioteka Publiczna
w Bielawie ul. Piastowska 19c
www.mbp.bielawa.pl www.bibliothecabielaviana.info

Bielawa 2022