Ułatwienia dostępu

„Żywiołowa szkoła działa z energią w szkolnej ekopracowni odnawialnych źródeł energii”  to projekt edukacyjny Ekologicznej Szkoły Podstawowej nr 7 im. J. Tuwima w Bielawie, którego celem jest podniesienie poziomu świadomości ekologicznej dzieci, upowszechnianie wiedzy, aktywizacja społeczna i kształtowanie postaw i zachowań w temacie odnawialnych źródeł energii.  Prezentujemy kolejny – ostatni już, moduł projektu:

Biomasa jako odnawialne źródło energii
“Masa czy biomasa?” to tematyka piątego – ostatniego już  modułu projektu, który miał na celu pokazanie roli i znaczenia Ziemi, w tym jej części organicznych – biomasy, czyli masy materii zawartej w organizmach zwierzęcych lub roślinnych. Podczas zajęć w ekopracowni OZE uczniowie poznali definicję biomasy, tj., że są to wszystkie produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, które można wykorzystać do tworzenia energii.  oraz jej znaczenie w kontekście zrównoważonego rozwoju. Może to być np. drewno, słoma, trociny, ale także resztki żywności czy specjalnie uprawiane rośliny energetyczne. Podczas zajęć praktycznych zobaczyli, jak wygląda proces spalania biomasy i jak z pozornych odpadów można uzyskać ciepło i energię. 
W ramach zajęć „Młodzi konstruktorzy”  aktywnie brali udział uczniowie klas 4-8 oraz uczniowie klas 1-3. w ramach zajęć świetlicowych, którzy następnie zapraszali na specjalnie przygotowane warsztaty międzypokoleniowe swoich rodziców i dziadków. W ramach zajęć uczniowie porównywali różne rodzaje biomasy pod względem kaloryczności oraz oglądali filmy edukacyjne pokazujące, jak biomasa wykorzystywana jest w Polsce i na świecie. Zajęcia miały na celu nie tylko przekazanie wiedzy, ale także rozwijanie postaw proekologicznych. Uczniowie zrozumieli, jak ważna jest troska o środowisko i jakie korzyści płyną z wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Zajęcia zakończyły się quizem wiedzy oraz wspólnym podsumowaniem najważniejszych informacji. Były one doskonałą okazją do integracji wiedzy z biologii, chemii, fizyki oraz geografii oraz spotkań międzypokoleniowych – uczniowie w grupach różnowiekowych analizowali wpływ wykorzystania biomasy na środowisko, dyskutowali o emisji CO₂ oraz porównywali odnawialne i nieodnawialne źródła energii. W ramach projektu uczniowie przygotowali również plakaty i ulotki promujące w środowisku lokalnym wykorzystanie biomasy jako ekologicznego źródła energii.    
Wszyscy uczestnicy warsztatów zdobyli lub poszerzyli  wiedzę na temat OZE, ale również zostali zainspirowani do świadomego korzystania z zasobów naturalnych i dbania o przyszłość naszej planety, w tym dzięki temu, że zdobytą wiedzą, na różne sposoby dzielą się ze swoimi rodzicami, dziadkami, sąsiadami, mieszkańcami Bielawy i okolic.

Zalety biomasy – energia odnawialna i ogólnodostępna
Do głównych zalet biomasy należy zaliczyć ogólny dostęp do składników i pełną odnawialność. Materiał roślinny pochodzący z odpadów poprodukcyjnych jest dostępny w niemal każdej szerokości geograficznej. Także rośliny uprawiane tylko z myślą o późniejszym wykorzystaniu w energetyce, można dostosować do konkretnych warunków klimatycznych. Na przykładzie niektórych państw skandynawskich można uczyć się też tworzenia sieci dostawców i przetwórców odpadów, co pozwala traktować ten materiał jako zasób. Biomasa jest też oczywiście surowcem w pełni odnawialnym, ponieważ do takiej grupy zaliczamy rośliny uprawne. Każdego roku w tym samym miejscu można uprawiać kolejne partie roślin i wykorzystywać je ponownie w procesach pozyskiwania energii. Dodatkowo dochodzi czynnik wykorzystywania odpadów poprodukcyjnych i surowców gorszej jakości, które normalnie byłyby pozostawione do samoczynnej biodegradacji.

Źródło: https://polenergia-sprzedaz.pl/blog/czym-jest-biomasa-wyjasniamy/ 

Zajęcia prowadzone w ramach realizacji projektu
Zajęcia prowadzone w ramach realizacji projektu
Zajęcia prowadzone w ramach realizacji projektu
Zajęcia prowadzone w ramach realizacji projektu
Zajęcia prowadzone w ramach realizacji projektu
Zajęcia prowadzone w ramach realizacji projektu
Afisz informacyjno-promocyjny projektu
Afisz informacyjno-promocyjny projektu


EKOPRACOWNIA zielone serce szkoły
DOFINANSOWANA ZE ŚRODKÓW
WOJEWÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ WE WROCŁAWIU
ORAZ
NARODOWEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ
W FORMIE DOTACJI W KWOCIE 74.529,36 zł
Ministerstwo
Klimatu i Środowiska
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska
Gospodarki Wodnej
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej we Wrocławiu

https://um.bielawa.pl/pl/
Bielawa 2022