Ułatwienia dostępu

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, mieszkańcy Bielawy z dużą troską dopytują o możliwość udzielania wsparcia uchodźcom wojennym. 

Od 1 marca br., w Urzędzie Miejskim w Bielawie funkcjonuje stanowisko koordynatora ds. organizacji pomocy dla naszych wschodnich sąsiadów. Ta osoba będzie pomagać obywatelom Ukrainy w uzyskaniu statusu uchodźcy, a następnie w zapewnieniu im noclegów, wyżywienia i podstawowej opieki. Mieszkańcy Bielawy, którzy są zainteresowani pomaganiem potrzebującym, będą mogli także zgłosić do niej swoją gotowość do wsparcia logistycznego, organizacyjnego, czy materialnego. Wszelkich zgłoszeń można dokonywać w godz. 7.30 - 15.30 pod nr tel. 74 83 28 767, kom. 798 636 276, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Od początku konfliktu zbrojnego na Ukrainie, organizacją pomocy materialnej zajmują się bielawskie organizacje pozarządowe. Są to: Fundacja SYCHEM, Bielawska Społeczność Chrześcijańska, Stowarzyszenie Nowa Nadzieja oraz Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna ARTE. Zbiórka darów materialnych odbywa się w siedzibie Domu dla Orłów przy ul. Brzeżnej 32 w Bielawie (tel. 535 933 887). O tym, co jest aktualnie potrzebne, przeczytać można na grupie facebook pn.” Bielawa i okolice pomagają Ukrainie”.

Równolegle istnieje możliwość dokonywania wpłat finansowych na konto Fundacja SYCHEM nr: PL 80 1090 2284 0000 0001 1911 9464 z dopiskiem "Pomoc dla uchodźców z Ukrainy".

Ponadto w najbliższych dniach, w bielawskim supermarkecie Intermarche, zostanie zorganizowana zbiórka produktów żywnościowych i środków higieny osobistej, które zostaną wysłane bezpośrednio do kraju ogarniętego wojną.

Pomagają także lokalne spółki gminne i organizacje oraz placówki kulturalne i sportowe. Stowarzyszenie "Poloneziaki Tradycja i Współczesność" oraz Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki z Bielawy, w dniu 5 marca br. zorganizują w Teatrze Robotniczym charytatywny koncert wsparcia dla Ukrainy pt. "Miejcie nadzieję...". Wystąpią w nim różne grupy muzyczne (w tym taneczne i wokalne) z całej Bielawy. W trakcie imprezy prowadzona będzie zbiórka środków finansowych, środków medycznych oraz pomocy materialnej dla wojennych emigrantów.

WAŻNE: Za relokacje uchodźców odpowiada Wojewoda Dolnośląski, który gromadzi na bieżąco informacje na temat miejsc zbiorczych i grupowych, przeznaczanych przez Gminy województwa dolnośląskiego, na czasowy pobyt dla uchodźców. Wojewoda zarządza miejscami zbiorczymi i brak jest aktualnie rozwiązań dedykowanych dla indywidualnych rodzin, które dobrowolnie zdecydowały się przyjąć pod swój dach rodzinę z Ukrainy. Mając na względzie powyższe, rodziny te robią to na własną odpowiedzialność, ponieważ nikt z nas nie wie ile ta sytuacja kryzysowa może potrwać.

Aktualnie nie posiadamy informacji ile osób z terenu Ukrainy przebywa na terenie naszej Gminy, a na prośbę Wojewody Dolnośląskiego jesteśmy jako Gmina zobligowani ustalić takie dane. Zwracamy się zatem do Państwa o pomoc – zgłaszajmy do koordynatora ds. organizacji pomocy wyznaczonego przez urząd (nr tel. 74 83 28 767, kom. 798 636 276, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) informacje o tym, jeśli przyjęliśmy ukraińską rodzinę lub jej członków pod swój dach lub w najbliższych dniach oczekujemy na jej przybycie. Pozwoli to nam lepiej skoordynować i przygotować pomoc i wsparcie dla tych rodzin.

Z góry dziękujemy za wszelkie akty solidarności. Razem można więcej! 

Dane koordynatora do sprawy Ukrainy
Dane koordynatora do sprawy Ukrainy
Bielawa 2022