Ułatwienia dostępu

W latach 2004 - 2014 Bielawa była stawiana za wzór do naśladowania innym samorządom. Władze miasta brały udział w różnego rodzaju konferencjach, sympozjach i seminariach zarówno międzynarodowych (Drezno, Częstochowa, Wrocław), jak i krajowych (Kraków, Uniejów, Wrocław, Kłodzko). Na naukę dobrych praktyk do naszego miasta przyjeżdżali nie tylko samorządowcy z całej Polski (m.in. z Wrocławia, Zduńskiej Woli czy Twardogóry), ale także z zagranicy (m.in. Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Słowacji oraz Czech). Dominującymi tematami były: ekologia i edukacja ekologiczna, rewitalizacja, pozyskiwanie środków z Unii Europejskiej oraz rozwój gospodarczy. 
W latach 2015 - 2018 władze Gminy odeszły od wizji Bielawy jako modelowego miasta ekologicznego oraz mało efektywnie sięgały po środki zewnętrzne, stąd też zainteresowanie powielaniem bielawskich praktyk spadło praktycznie do zera.

Od 2019 r. lokalni samorządowcy ponownie postawili na ekologię, efektywne aplikowanie o środki wspólnotowe oraz szeroki rozwój społeczno-ekonomiczny. Po ustaniu pandemicznych ograniczeń, które obowiązywały w latach 2020 - 2022, kontakty partnerskie i wymiana dobrych praktyk mogły wrócić na dawne tory. W efekcie, podczas wizyty w mieście Lingen (Niemcy) w dniach 8 - 11.VI.2023 r. pojawiła się okazja nawiązania współpracy z ukraińskim miastem Lanivtsi. 

Dwa miesiące później przedstawiciele miasta zza wschodniej granicy odwiedzili Bielawę. Mieli oni okazję przekonać się jak miasto po zapaści gospodarczej, związanej z upadkiem przemysłu włókienniczego w pierwszej dekadzie XXI wieku, umiejętnie poszukuje alternatyw rozwojowych, skutecznie aplikując o środki zewnętrzne, które umożliwią realizację wizji "Bielawy jako innowacyjnego miasta przedsiębiorczości, turystyki, ekologii, i kultury, w którym warto mieszkać".

W związku z powyższym zorganizowano wizyty studyjne do 3 inkubatorów przedsiębiorczości, parku przemysłowego, podstrefy WSSE "Invest-Park", Szkoły Leśnej, Interaktywnego Centrum Poszanowania Energii oraz na Camping "Sudety".

Okazało się jednak, że największe zainteresowanie wzbudziło bardzo urozmaicone zagospodarowanie Parku Miejskiego. Burmistrz Lanivtsi Roman Kaznovetskyi szczególnie dopytywał o tężnię plenerową oraz podpatrywał niskonakładowe formy zagospodarowania parkowej przestrzeni w tym: park linowy, stoły do ping-ponga, stołu z szachownicami.

Po niespełna 2 latach okazało się, że niektóre bielawskie rozwiązania udało się zaimplementować w lanivitskim parku. Co ciekawe, tężnia, która tam powstała w 2025 r. jest wierną kopią bielawskiej wieży solankowej i na dodatek jest pierwszym tego typu obiektem w całej Ukrainie. Dlatego też naszym partnerom udało się zdobyć aż 90 % dofinansowania z uwagi na realizację innowacyjnych przedsięwzięć pro-zdrowotnych o zasięgu krajowym. Widać więc, że powiedzenie, iż podróże kształcą, jest cały czas aktualne.

Burmistrzowie Lanivtsi oraz Bielawy przed tężnią plenerową
Burmistrzowie Lanivtsi oraz Bielawy przed tężnią plenerową
https://um.bielawa.pl/pl/
Bielawa 2022