Ułatwienia dostępu

Od początku bieżącej kadencji samorządu, podejmowane są intensywne działania, przyczyniające się do wzrostu atrakcyjności oraz popularności bielawskiego Campingu "Sudety."W latach 2019 - 2022 na terenach wokół Jeziora Bielawskiego: 

- powiększono obszar pola biwakowego,
- uruchomiona została wypożyczalnia rowerów górskich, hulajnóg i gokartów,
- wzbogacono ofertę wypożyczalni sprzętu pływającego,
- zmodernizowano boiska do koszykówki oraz ściankę tenisową,
- zmodernizowano stanowiska do grilowania, zlokalizowane na wyspie,
- dokonano nowych nasadzeń roślinności nisko i wysokopiennej,
- uruchomiano wakacyjny parking płatny,
- zamontowano pawilon na polu namiotowym, w którym uruchomiona została recepcja,
- przy kompleksie sanitarnym przygotowano zlewnię "szarej wody" dla kamperów,
- zainstalowano "ruską banię",
- powstał sklepik sezonowy przy basenie odkrytym,
- cały obszar wyposażono w sieć „wifi”,
- uruchomiono letnie seanse Bielawskiego Kina Plenerowego,
- uruchomiono Beach Box i Surf Box,
- otwarto lokale gastronomiczne pn. „Przystań Tu." i "Sowie gniazdo"

Istotnym krokiem w tworzeniu nowoczesnego produktu turystycznego było opracowanie logotypu Campingu "Sudety" oraz jego intensywna promocja w telewizji, radiu, na billboardach, a także w internecie.
Dzięki tym działaniom turyści odwiedzający Bielawę kierują się w jedno konkretne miejsce, które oferuje szereg atrakcji i rozrywek, zarówno w dzień, jak i po zmierzchu. 

Oczywistym jest, że frekwencja na ośrodku oferującym wypoczynek nad wodą, bardzo mocno uzależniona jest od warunków pogodowych. W dniach 7-9.VII.2023 r. aura była bardzo sprzyjająca, gdyż niebo było bezchmurne, a temperatura powietrza zachęcała nie tylko do kąpieli słonecznych, ale także i wodnych. W efekcie do Bielawy zjechali turyści z wielu zakątków nie tylko Dolnego Śląska, ale także Polski i Europy. 

W sumie, w drugi weekend lipca br., na bielawskim campingu nocowało aż 612 osób, które spędziły łącznie 1.720 osobodni. ‍

Dzięki takiej "inwazji" gości, Gmina Bielawa w ciągu zaledwie 3 dni wzbogaciła się o kwotę 132.189 zł. Ten sukces finansowy był możliwy dzięki działalności m.in.: 

- pola biwakowego - łączny przychód - 51.416 zł
- basenu - łączny przychód - 46.428 zł
- kąpielisk przy "hawajskich" plażach - łączny przychód - 28.386 zł
- sklepiku i wypożyczalni rowerów - łączny przychód - 3.383 zł
- wypożyczalni sprzętu pływającego - łączny przychód - 2.576 zł

Jednostką zarządzającą Campingiem "Sudety" jest bielawski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Dla porównania warto dodać, iż na utrzymanie wszystkich gminnych obiektów sportowych (m.in. pływalni, stadionu, hal sportowych, skate parku, tężni plenerowej) bielawski samorząd co miesiąc zasila kasę OSiR kwotą 156.720 zł. Widać więc, jak znacząco wysoki przychód potrafią wygenerować turyści zaledwie w ciągu jednego słonecznego weekendu. 

Należy również zauważyć, iż każdy turysta nocujący w Bielawie, spędzając swój wolny czas, korzysta z oferty lokalnych sklepów, usługodawców, zakładów gastronomicznych oraz innych atrakcji oferowanych przez miasto (np. kina, basenu, siłowni). Przyjmując bardzo ostrożne założenie, iż jeden turysta w ciągu 1 dnia pobytu w Bielawie wydaje 50 zł (w tym wyżywienie), można stwierdzić, że do naszego miasta przywieziono dodatkowo 86.000 zł (1.720 osobodni x 50 zł). Zatem skumulowana wartość przychodów Bielawy z tytułu funkcjonowania Campingu "Sudety" w dniach 7-9.VII. br. wyniosła aż 218.189 zł (132.189 zł + 86.000 zł). 

Wpływy osiągane z oferowanych usług pozwalają na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem całego ośrodka w tym: zatrudnieniem personelu, wywozem nieczystości, sprzątaniem terenu, zapewnieniem zaplecza sanitarnego itd. ️
Należy mieć nadzieję, że cały III kwartał 2023 r. będzie co najmniej tak samo owocny, a może nawet i lepszy.

 

Camping "Sudety" - widok z lotu ptaka
Camping "Sudety" - widok z lotu ptaka
Bielawa 2022