Ułatwienia dostępu

14.III.2023 r. do Urzędu Miejskiego w Bielawie wpłynęło pismo od Wojewody Dolnośląskiego z informacją o przyznaniu Gminie Bielawa dofinansowania w ramach resortowego programu pn. "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej - edycja 2023". Okazało się, że wniosek złożony przez bielawski Ośrodek Pomocy Społecznej, został wysoko oceniony i wybrany do dofinansowania.

W efekcie bielawski samorząd otrzyma na realizację zadania kwotę 166.668 zł, która pozwoli na sfinansowanie 100 % wszystkich zaplanowanych kosztów. 
Program adresowany jest do: 

- dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
- osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (albo orzeczenie równoważne), które wymagają usługi asystenta w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.

Ponadto celem projektu jest rozpowszechnienie usług asystencji osobistej oraz zwiększenie szans osób niepełnoprawnych na prowadzenie bardziej niezależnego i aktywnego życia oraz włączenie ich w życie społeczne.

Usługi asystenta w szczególności będą obejmowały pomoc w:

- wykonywaniu czynności dnia codziennego dla uczestnika programu,
- wyjściu, powrocie lub dojazdach w wybrane przez uczestnika programu miejsce,
- załatwianiu spraw urzędowych,
- korzystaniu przez uczestnika z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy),
- zaprowadzaniu i odbieraniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do lub z placówki oświatowej.

Uczestnik programu sam będzie kształtować zakres i poziom oczekiwanych usług asystenta, dopasowując je do swoich indywidualnych potrzeb, zależnych od poziomu i rodzaju niepełnosprawności. 

W 2023 r. opiekę asystenta osobistego w Bielawie uzyskają: 1 niepełnosprawne dziecko (300 godzin), 5 dorosłych ze znacznym stopniem niepełnosprawności (po 500 godzin) oraz 3 dorosłych z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (po 300 godzin). Usługa będzie świadczona w domach osób niepełnosprawnych.

Działanie to jest zgodne z celem strategicznym nr 8 „Bielawa miastem opiekuńczym, przyjaznym osobom starszym i niepełnosprawnym”, zapisanym w Strategii Rozwoju Gminy Bielawa.

niepelnosprawni
niepelnosprawni


 
https://um.bielawa.pl/pl/
Bielawa 2022