26 kwietnia 2024 r., po 5 latach intensywnych i skomplikowanych działań, zakończono przebudowę bielawskiego ronda im. Miast Partnerskich na turbinowe. Pierwsza próba zmiany tak nieefektywnego wykorzystania ronda, wybudowanego jako "klasyczne - dwupierścieniowe", została podjęta już w kwietniu 2019 r., na bazie opracowanej wówczas dokumentacji. Okazało się jednak, iż w toku uzgodnień wykonawczych z Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu, Gmina Bielawa została zobligowana do wykonania wewnętrznych pierścieni separacyjnych z kostki brukowej, a nie jak pierwotnie zakładano poprzez malowanie znaków poziomych na jezdni.
Wymagania Policji miały związek ze zmianą statusu obwodnicy miejskiej Bielawy z drogi gminnej na drogę wojewódzką. Było to skutkiem bardzo niekorzystnej zamiany dróg, dokonanej w 2016 r., w efekcie której Gmina przejęła od Województwa Dolnośląskiego mocno zdegradowane ul. S. Żeromskiego i fragment ul. H. Sienkiewicza, oddając jednocześnie w zarząd Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu kompleksowo zmodernizowaną bielawską obwodnicę.
Skutkiem zaleceń Policji był pięciokrotny wzrost kosztów zmiany organizacji ruchu na przedmiotowym rondzie. Dlatego też podjęta została próba zdobycia środków zewnętrznych na ten cel. W efekcie, w 2022 r., za kwotę 12.300 zł w montażu finansowym 50/50, opracowana została dokumentacja techniczna, która umożliwiła wykonanie rzeczowej części inwestycji. W toku uzgodnień projektowych z Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu oraz z DSDiK, Gmina Bielawa została dodatkowo zobowiązana do wykonania dodatkowej wyspy separacyjnej dla pieszych, zmiany przebiegu ścieżek rowerowych oraz przebudowę oświetlenia.
9.XI.2023 r. Sejmik Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę w sprawie powierzenia w 2023 r. jednostkom samorządu terytorialnego realizacji zadań drogowych. Jednym z przedsięwzięć, które zostały wybrane do wsparcia finansowego przez samorząd Województwa Dolnośląskiego, było zadanie pn. Przebudowa skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 384 (al. Św. Jana Pawła II) z drogą powiatową nr 3007 D (ul. Wojska Polskiego) w Bielawie”, na realizację którego zabezpieczono kwotę 257.530,28 zł, która stanowić miała 49 % ogółu kosztów.
W związku z powyższym realizację rzeczowej części inwestycji rozpoczęto dopiero w IV kwartale 2023 r., a zakończono ją w ostatnim tygodniu kwietnia br. Przebudowa bielawskiego ronda Miast Partnerskich na turbinowe przyczyniła się do:
zmniejszenia prędkości dojazdowej do ronda
wprowadzenia jezdni dwupasmowej z wyeliminowaniem przeplatania pojazdów na rondzie
wymuszenia odchylenia torów jazdy na rondzie
poprawy "czytelności" ronda
Oznacza to, że pojazdy mogą obecnie poruszać się po rondzie wykorzystując oba pierścienie tj. wewnętrzny i zewnętrzny. Dzięki temu przedmiotowe skrzyżowanie stało się bardziej przepustowe i bardziej bezpieczne. Jest to szczególnie istotne dla klientów oddanego do użytkowania w 2022 r. nowego parku handlowego, zlokalizowanego przy ul. Wojska Polskiego 39, zarówno dla tych którzy dojeżdżają tam własnym środkiem lokomocji, jak i korzystających z autobusów komunikacji miejskiej.
Bielawskie rondo im. Miast Partnerskich w końcu jest turbinowe
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności