Informacje o pandemii

W środę 14 października na terenie Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego, miało miejsce oficjalne otwarcie Inkubatora Technologicznego Efektywności Energetycznej w Budownictwie. Obiekt powstał na terenie byłej hali tkackiej w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie.

Pierwszy w Polsce i jedyny w regionie zeroenergetyczny budynek użyteczności publicznej to unikatowa na skalę kraju inwestycja. Oficjalnego otwarcia technologicznej perły regionu dokonał burmistrz Piotr Łyżwa, starosta powiatu dzierżoniowskiego Janusz Guzdek, dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego – Ireneusz Rutowicz oraz gość specjalny - Ulrich Witte z Niemieckiej Fundacji Ochrony Środowiska DBU, która współfinansowała inwestycję. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również między innymi: senator RP Stanisław Jurcewicz oraz wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz. Nowo powstały Inkubator ma służyć głównie uczniom Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego, ponieważ szkoła w tej właśnie dziedzinie upatruje szansę na rozwój i promocję dziedziny nauki, jaką jest budownictwo niskoenergetyczne.

W Inkubatorze technologicznym efektywności energetycznej w budownictwie znajdują się stanowiska do praktycznej nauki zawodu dla techników budownictwa oraz techników urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Podczas różnego typu kursów i innych form doskonalenia zawodowego, które będą tam organizowane, z innowacyjnej bazy dydaktycznej, skorzystają oczywiście również dorośli. Już teraz, w inkubatorze szkolą się pierwsi uczniowie i kursanci, którzy uczą się montażu instalacji sanitarnych, gazowych, grzewczych, wentylacji oraz systemów energii odnawialnej