Informacje o pandemii

Przestępstwo "na wnuczka" może wydawać się proste i niegroźne. Jednak w 2013 roku w jego wyniku osoby starsze straciły ponad 11 mln, a w 2014 - 19 mln złotych! Wraz z Pocztą Polską oraz Policją, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozpoczęło kampanię informacyjną dla seniorów.

 

4,5 tys. plakatów i 225 tys. ulotek ostrzegających przed oszustami trafiło na każdą pocztę w Polsce. Plakaty zawisły w palcówkach, a ulotki będą rozdawane starszym osobom. Z policyjnych informacji wynika, że coraz więcej osób jest świadomych zagrożenia. Dzięki temu coraz częściej przestępcom nie udaje się oszukać kolejnych osób, do których telefonują i usiłują wyłudzić pieniądze.

Policja stale informuje o zagrożeniu, na jakie oszuści narażają osoby starsze. Z policyjnych informacji wynika, że coraz więcej osób jest świadomych zagrożenia. Dzięki temu coraz częściej przestępcom nie udaje się oszukać kolejnych osób, do których telefonują i usiłują wyłudzić pieniądze. W pierwszym półroczu 2015 roku w Polsce, policjanci odnotowali 1 572 próby wyłudzenia pieniędzy tą metodą. W ponad tysiącu zakończyło się to na usiłowaniu. Dokonano 562 oszustw, w tym „na policjanta” – 401, a „na wnuczka” – 161. Łączne straty wyniosły ponad 17,5 mln. Złotych. Zatrzymano 137 sprawców.


Źródło: MSW
Zapoznaj się z informacją dotyczącą przetwarzania TWOICH danych osobowych tutaj