Informacje o pandemii
Mapa z wizją rozwoju Bielawy z przełomu XIX i XX wieku
Pod koniec 2020 r. do Urzędu Miejskiego w Bielawie wpłynęła bardzo nietypowa przesyłka pocztowa. Koperta, której nadawcą był p. Wojciech z Katowic, zawierała bowiem mapową wizję rozwoju Bielawy z przełomu XIX i XX wieku.

 

Plan wykonany został ręcznie na wielkoformatowym, płóciennym arkuszu. Kolorem czarnym zaznaczono istniejące budynki i drogi, zaś kolorem czerwonym projektowane kolonie domów jedno i wielorodzinnych.

Na rysunku można znaleźć wiele szczegółów i ciekawostek. Okazało się bowiem, że już ponad 120 lat temu projektowano drogę, która przebiegała pomiędzy górą Maślaną i Parkową, i łączyła centrum Bielawy z drogami wylotowymi w stronę Ostroszowic oraz Jodłownika. Obecnie podobny korytarz transportowy nazywany jest roboczo III etapem obwodnicy miejskiej.

Z kolei w górnej części ówczesnej wsi Langenbielau, w miejscu gdzie w 1929 r. powstał kościół pw. Świętego Ducha, planowano budowę kompleksu sportowego z dużym boiskiem piłkarskim.

Burmistrz Andrzej Hordyj przesłał adresatowi serdeczne podziękowania, a mapa niebawem zasili zasoby Bielawskiej Placówki Muzealnej.

Mapa z wizją rozwoju Bielawy z przełomu XIX i XX wiekuMapa z wizją rozwoju Bielawy z przełomu XIX i XX wieku


Zapoznaj się z informacją dotyczącą przetwarzania TWOICH danych osobowych tutaj