Informacje o pandemii
Hubert Sulima oraz Jędrzej Piaskowski
Były mieszkaniec Bielawy Hubert Sulima wraz ze swoim kolegą Jędrzejem Piaskowskim zostali nominowani w kategorii teatr do wyjątkowej nagrody, jaką są „Paszporty Polityki”. To wyjątkowe wyróżnienie, o którym marzy każdy dobrze zapowiadający się artysta.


Duet reżysersko-dramaturgiczny, tworzą razem od trzech lat, zaczęli zrealizowanym w Teatrze im. Szaniawskiego w Wałbrzychu spektaklem „Raj. Tutorial”, inspirowanym głośną powieścią „Middlesex” Jeffreya Eugenidesa. Jacek Sieradzki pisał w nominacji: „Jędrzej Piaskowski, reżyser. Jeszcze chwilę temu kroczył ścieżką typową dla swego pokolenia. Debiutował realizacją dramatu Rodrigo Garcíi, tego od »Golgoty Picnic«, największy sukces przyniosło mu wystawienie sztuki Magdy Fertacz »Puppenhaus. Kuracja«, antyheroicznej opowieści o kolaboracji seksualnej w czasie okupacji. Dziś jest gdzie indziej, szuka trzeciej drogi w polskim teatrze, »pomiędzy bezużytecznym konserwatyzmem a hermetyczną nowoczesnością«”. Efektem tych poszukiwań są niedawne, zrealizowane z Hubertem Sulimą, spektakle „Jezus” (Nowy Teatr w Warszawie) i „Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu” (Teatr im. Osterwy w Lublinie).

Pierwszy to pełna ewangelicznej miłości teatralna przypowieść, w której znalazło się miejsce m.in. dla Katarzyny Kozyry z Rakiem, dla Kosmity i dla tańca wolnej krowy. Drugi zaś to lekko pastiszowa, ale wierna i żywa adaptacja szkolnej lektury, z wezwaniem do narodowego pojednania. „Cechuje je tak pięknie określona przez Olgę Tokarczuk »czułość« wobec aktorów, współpracowników, ale przede wszystkim wobec scenicznych postaci, które są niejako uwięzione w swoich historiach i życiach, ale też w świecie, w którym przyszło im żyć” – chwali Tomasz Domagała. A Stanisław Godlewski dodaje: „Piaskowski i Sulima w swoich spektaklach z jednej strony podejmują tematy nieoczywiste, czasem zaskakujące, drażniące; z drugiej strony garściami czerpią z konwencji, dowcipu, zabawy”.

Urodzony w 1988 r. w Warszawie Jędrzej Piaskowski jest absolwentem reżyserii w Akademii Teatralnej w Warszawie, studiował też muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim i właśnie zaczął studia malarskie na ASP w Katowicach. Hubert Sulima urodził się 1989 r. w Bielawie w Górach Sowich. Studiował prawo na Uniwersytecie Wrocławskim i reżyserię w krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, mieszka we Wrocławiu.
Trzymamy mocno kciuki! Uroczysta gala wręczenia już 12 stycznia 2021 r.

Źródło:https://www.polityka.pl/

Hubert Sulima oraz Jędrzej PiaskowskiHubert Sulima oraz Jędrzej Piaskowski


Zapoznaj się z informacją dotyczącą przetwarzania TWOICH danych osobowych tutaj