•  
  •  
Informacje o pandemii
Finał Międzyszkolnego Konkursu „O Polskę niepodległą i jej granice - 1908-1922”
W Miejskim Ośrodku Kultury i Sztuki w Bielawie odbył się finał kolejnej edycji Międzyszkolnego Konkursu „O Polskę niepodległą i jej granice - 1908-1922”.
W piątek, 8 listopada, w szranki stanęło 9 finalistów reprezentujących szkoły średnie naszego powiatu: I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie, II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Dzierżoniowie, Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie oraz Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Bielawie.
Celem konkursu była popularyzacja wiedzy historycznej wśród uczniów oraz upamiętnienie Święta Niepodległości. Uczestnicy musieli popisać się wiedzą dotyczącą postaci historycznych i najważniejszych wydarzeń, które doprowadziły do powstania niepodległego państwa w 1918 roku, oraz przebiegu walk o granice Rzeczypospolitej w latach 1918-22. Duże znaczenie miała także znajomość mapy historycznej, literatury polskiej i muzyki oraz umiejętne wykorzystanie materiału filmowego, który prezentował polski wysiłek zbrojny w latach I wojny światowej i po jej zakończeniu.

Ostatecznie zwycięstwo odniósł Piotr Wajda z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Bielawie, II miejsce przypadło także reprezentantowi bielawskiego liceum - Jakubowi Wojtanowskiemu a trzecie - Maksymilianowi Miszczukowi z II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Dzierżoniowie. Zwycięzcy i finaliści konkursu zostali uhonorowani nagrodami, które ufundowali: burmistrz miasta Bielawa pan Andrzej Hordyj oraz Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie - w ramach tegorocznego grantu oświatowego. Impreza mogła się odbyć dzięki pomocy dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Bielawie – pana Jana Gładysza oraz innych pracowników tej instytucji.

Finał Międzyszkolnego Konkursu „O Polskę niepodległą i jej granice - 1908-1922”
Zapoznaj się z informacją dotyczącą przetwarzania TWOICH danych osobowych tutaj