Informacje o pandemii

W niedzielę 9 sierpnia na Jasną Górę dotarła 12. Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej. Tegoroczna podróż ku oczyszczeniu zorganizowana była pod hasłem: „Dlaczego stoicie?...”. Wędrowało 800 osób w 6 grupach. Dodatkowe ponad 2 tys. osób stanowiła grupa duchowego wsparcia oznaczona cyfrą „7”.

 

Ks. Romuald Brudnowski, glówny przewodnik pielgrzymki tłumaczył, że słowa "dlaczego stoicie?" pochodzą od aniołów z Uroczystości Wniebowstąpienia Pana Jezusa. Dla pielgrzymów haslo przewodnie oznaczało w dużej mierze żal, który ma Maryja do nas, ludzi, że za mało robimy. W haśle nie chodziło o kilometry, ale o ciągłą gonitwę i zanik empatii międzyludzkiej. "Ciągle widzimy, że "stanęły" rozumy, zatrzymały się serca i sumienia; ludzie nie potrafią odróżnić dobra od zła" – mówił ksiądz Romuald.

W pielgrzymce uczestniczyło 29 kapłanów, 18 kleryków, 12 sióstr zakonnych. Pokonano 250 km w ciągu 10 dni. Najstarszy pątnik miał 83 lata, najmłodszy 16 miesięcy. W czasie drogi niesiono relikwie św. Jana Pawła II, św. Rity oraz kanonizowanej w tym roku Małej Arabki, czyli św. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego. Nikomu nie przeszkadzał panujący w tym roku afrykański upał. Pielgrzymi traktowali go bowiem jako "oczyszczenie" - „Tak naprawdę, to się cieszyliśmy, bo mówiliśmy sobie, że Pan Bóg daje nam coś przeżyć, dotknąć tej tajemnicy żaru pustyni, po której naród wybranych 40 lat wędrował i się trudził – wyjaśniał ks. Brudnowski.
fot. Marek Kępiński, JASNA GÓRA

 


Zapoznaj się z informacją dotyczącą przetwarzania TWOICH danych osobowych tutaj