Informacje o pandemii
Jeszcze do niedawna niewiele osób słyszało o starym i niszczejącym budynku przepompowni wody, po byłym zakładzie włókienniczym Bielbaw.Jednak kilka miesięcy temu władze miasta dostrzegły w nim ogromny potencjał i postanowiły pozyskać pieniądze na remont obiektu.

Na bazie znajdujących się w budynku zabytkowych, jedynych tego typu pomp w Polsce i Europie, miasto postanowiło utworzyć Interaktywne Centrum Poszanowania Energii, wyposażone m.in. w laboratorium i urządzenia służące produkcji energii do celów edukacyjnych. Projekt był na tyle interesujący, że wsparły go finansowo Unia Europejska w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (1,35 mln zł), a także Niemiecka Fundacja Ochrony Środowiska DBU (500 tys. zł).

 

Modernizacja obiektu w okolicach ulicy Sportowej trwała 18 miesięcy. W tym czasie poprzemysłowy budynek został gruntownie odrestaurowany, zarówno w środku jak i na zewnątrz. W pobliżu obiektu wybudowano parking i wykonano nowy most nad potokiem, który ma ułatwić dojazd autokarom.

Oficjalne otwarcie Interaktywnego Centrum Poszanowania Energii odbyło się 20 września. Udział wzięli w nim m.in. przedstawiciele Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Niemieckiej Fundacji Ochrony Środowiska DBU i Otwartego Muzeum Techniki we Wrocławiu.

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali Burmistrz Bielawy Ryszard Dźwiniel i przedstawiciel DBU Ulrich Witte, który powiedział, że projekt Centrum wpisuje się nie tylko w koncepcję rozwoju miasta i działalności niemieckiej fundacji, ale przede wszystkim Unii Europejskiej. Ulrich Wittedodał, że Bielawa staje się jednym z najważniejszych ośrodków edukacji ekologicznej w Polsce i Europie. W trakcie uroczystości gratulacje na ręce władz miasta złożyli m.in. posłanka Agnieszka Kołacz-Leszczyńska i profesor Stanisław Januszewskiz Fundacji Otwartego Muzeum Techniki, który od początku był wielkim zwolennikiem tego projektu. 

Interaktywne Centrum Poszanowania Energii będzie dostępne dla mieszkańców i turystów od początku przyszłego roku.