Print
Category: Wiadomości
Hits: 274
napisstrazmiejskabielawy

Blisko 500 palenisk węglowych zlikwidowanych w ciągu czterech lat. To bilans programu prowadzonego przez gminę Bielawa pn. „Ograniczenie niskiej emisji polegającej na zmianie systemu ogrzewania w lokalach lub budynkach mieszkalnych na terenie Gminy Bielawa”.

Do walki o „czyste powietrze” przyłącza się także coraz mocniej bielawska Straż Miejska. Wszyscy funkcjonariusze mają już bowiem uprawnienia do pobierania próbek popiołu w celu kontroli palenisk na terenie gminy Bielawa. Próbki pobierane będą przez strażnika w sytuacjach wątpliwych, po zgłoszeniu lub wytypowaniu gospodarstwa w którym istnieje podejrzenie, że stosowany jest niewłaściwy opał. Takie badanie może wykryć spalenie w piecu nawet foliowej torby na zakupy. Jeśli ekspertyza badawcza wykaże, że właściciel domu, mieszkania lub działki palił przysłowiowo „byle czym”, sprawa trafia do sądu, a ten może nałożyć na sprawcę grzywnę, w wysokości nawet do 5.000 złotych.

Sposób ogrzewania mieszkań i domów ma bezpośredni wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy. Spalanie w piecu niskiej jakości węgla, ciężkiego oleju opałowego czy też odpadów jest bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia i środowiska. Z roku na rok, świadomość społeczna w tym zakresie rośnie, aczkolwiek jest w tym temacie jeszcze sporo do zrobienia.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że kolejne nabory na dotację do wymiany źródeł ciepła, gmina Bielawa rozpocznie w lutym 2021 roku.


material do pobierania probek popiolu z wiadrem i lopatkamaterial do pobierania probek popiolu z wiadrem i lopatka


Zapoznaj się z informacją dotyczącą przetwarzania TWOICH danych osobowych tutaj