Promocja rocznika „Bibliotheca Bielaviana 2016” w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Termin: 2017-10-24

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na najważniejsze w Bielawie wydarzenie literackie w tym roku - na promocję rocznika miejskiego „Bibliotheca Bielaviana 2016″, która odbędzie się 24 października o godz. 17.30 w dawnym Teatrze Robotniczym przy ul. Piastowskiej 19a. Jest to już ósma publikacja corocznego czasopisma, opisującego najważniejsze wydarzenia kulturalne i społeczne w Bielawie minionego roku.

Rocznik zawiera m.in. artykuły historyczne z dziejów regionu. Znajdują się w nim ciekawe artykuły m.in.: o przemianach na pograniczu polsko-czeskim w latach 1938-1945 w lokalnej pamięci zbiorowej i świadomości społecznej mieszkańców Bielawy i obszaru Gór Sowich, o Zjednoczeniu Syjonistów Demokratów „Ichud” w powiecie dzierżoniowskim w latach 1945-1950, o pierwszym kalendarzu samorządowym w powojennym Dzierżoniowie – wydawnictwie, ludziach i emocjach, o Państwowych Zakładach Przemysłu Bawełnianego Nr 1 w Bielawie.

W roczniku bielawskim znajdziemy artykuły recenzyjne, kalendaria miasta: Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki, Ośrodka Sportu i Rekreacji, Towarzystwa Przyjaciół Bielawy, Bielawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i inne. Nieprzemijającą wartością rocznika są wywiady z ważnymi osobowościami miasta, m.in. z Katarzyną Sochą, Eugeniuszem Jurgowiakiem, Czesławem Łyżwą, Katarzyną Bujnowską, Henrykiem Matuszczykiem, Heleną Augustynowicz, Kazimierzem Żurawskim i Adamem Pajdą. W roczniku znalazły się także wywiady z ludźmi, którzy odeszli w 2016 r.: z Danielą Kruszyńską, z Leonem Otockim i wywiad o nauczycielu Władysławie Najmanie.

• 2017-10-24