W rocznym harmonogramie działań Uniwersytetu III Wieku, cyklicznie organizowane są między innymi wykłady okolicznościowe. Podczas takich spotkań, członkowie stowarzyszenia dyskutują z zaproszonymi prelegentami na rozmaite tematy.

W poniedziałek 10 czerwca gościem specjalnym na spotkaniu członków Uniwersytetu III wieku był burmistrz Andrzej Hordyj, który przedstawił słuchaczom multimedialną prezentację o mieście, opowiadając m.in. o historii i tradycjach Bielawy oraz wynikających z niej podjętych i planowanych działaniach w mieście. Mowa była o inwestycjach, pozyskiwanych środkach zewnętrznych, ekologii w połączeniu z turystyką, a także o sprawach społecznych, takich jak m.in. zasoby mieszkaniowe w gminie.

Po prezentacji, odbył się krótki dialog z słuchaczami, którzy skorzystać mogli z okazji i zadać burmistrzowi nurtujące ich pytania.