•  
  •  

W środę 11 lipca, o godzinie 12.00 pod Pomnikiem Pamięci Narodowej na Placu Kombatantów odbędzie się uroczystość z okazji Dnia Pamięci Męczeństwa i Ludobójstwa Kresowian. W samo południe rozlegnie się w Bielawie, jak i zapewne w innych miastach, dżwięk syreny, symbolicznie przypominający ogrom cierpień.

W tym roku mija bowiem 75 lat od momentu, gdy w niedzielę 11 lipca 1943 r. ukraińskie UPA i OUN zaatakowały blisko sto wsi i wiele kościołów, gdzie schronili się Polacy, dokonując tam masakry - mordowano księży przy ołtarzach, niewinne dzieci i całe rodziny. Nie był to ani pierwszy, ani ostatni dzień krwawych, tragicznych dni Kresów Wschodnich. W latach trzydziestych i czterdziestych, we wschodnich województwach II Rzeczpospolitej zamordowano w okrutny sposób około sto tysięcy osób narodowości polskiej i obywateli polskich. Wielu z nich do dziś nie ma nawet swojej czy wspólnej mogiły.

11 lipca dla Kresowian, ich dzieci i wnuków jest Dniem Pamięci o Męczeństwie wszystkich Polaków na Kresach. Pamięć o bliskich, którzy pozostali na ojcowiźnie i  ich cierpieniach, wciąż trwa w wielu rodzinach. Zapraszamy na uroczystość.