Strażnicy Miejscy Bielawy uzyskali certyfikaty, a co za tym idzie nowe umiejętności w walce z osobami palącymi śmieci w domowych piecach. Strażnicy zostali przeszkoleni przez specjalistów Centralnego Ośrodka Pomiarowo-Badawczego w Jastrzębiu Zdroju. Obecnie, walcząc z zanieczyszczeniem powietrza w mieście będą mogli pobierać próbki do badań z paleniska domowego pieca w ramach prowadzonych czynności kontrolnych. Badanie popiołu może wykazać nawet spalenie w piecu torby foliowej na zakupy, a także większych odpadów, takich  jak meble, tkaniny, buty, plastikowe butelki itp.

Badanie takie jest kosztowne i wynosi kilkaset złotych. Postępowania dotyczące takich sprawców będą kierowane na drogę sądową,  gdzie sąd mając ekspertyzę badawczą będzie karał grzywną, a straż będzie wnosiła o obciążenie kosztami postępowania sprawcę. Koszty postępowania mogą wynieść nawet ok.1.000zł. Za taką kwotę można już kupić wartościowy opał.