•  
  •  
Od 30 listopada do 1 grudnia 2018 r. Bank Żywności we Wrocławiu po raz 12 organizuje Świąteczną Zbiórkę Żywności w 180 sklepach, w 40 miejscowościach na Dolnym Śląsku. Tegoroczną akcję pod hasłem „Podaruj potrzebującym jedzenie na świąteczny stół” wesprze ponad 2000 wolontariuszy. Organizacja zachęca do udziału i przypomina, że choć świąteczny stół ludzi ubogich nigdy nie ugina się od nadmiaru jedzenia, to dzięki pomocy wielu osób w tych dniach może stać się inny niż zwykle, naprawdę wyjątkowy.
Bank Żywności we Wrocławiu zachęca, by robiąc zakupy dla siebie w najbliższy weekend, przy okazji dołożyć do zbiórkowych koszy choćby jeden produkt z myślą o innych. Najbardziej pożądane są te z długimi terminami przydatności, jak między innymi: mąka, cukier, olej, konserwy, przetwory owoce i warzywne, bakalie, słodycze. Organizacja przypomina, że nawet jeden produkt ma znaczenie, ponieważ małe gesty wielu ludzi, zsumowane razem dają realny wymiar pomocy. W roku ubiegłym Bank Żywności  we Wrocławiu  zebrał 54 tony jedzenia, które trafiło do 26 000 tys. osób potrzebujących.

Oprócz żywności zbiórkowej Bank Żywności we Wrocławiu będzie uzupełniać paczki świąteczne o inne produkty, m.in.  z krótkimi terminami przydatności jak warzywa, owoce czy nabiał, pozyskane w ramach swojej codziennej działalności od producentów i ze sklepów.
- Choć zbiórka ogólnopolska ma wydawać by się mogło bezosobowy charakter, to warto pamiętać, że odbiorcą tej pomocy jest zawsze jakaś konkretna osoba z konkretną historią. Żywność ze zbiórki trafia do lokalnej społeczności, do naszych sąsiadów, osób starszych  i dzieci, których nie stać na zakup jedzenia, być może też naszych znajomych, o których nawet nie wiemy, że są w takiej potrzebie. Paradoksalnie to bardzo częsty przypadek w dzisiejszych czasach. – podkreśla Piotr Gluz - Dyrektor Banku Żywności we Wrocławiu.
Świąteczną Zbiórkę Żywności wspierają takie sieci jak Biedronka, Dino, Tesco, Polo Market, Intermarche, Netto, Carrefour, Kaufland, Lidl, PSS Społem, Lewiatan, Delikatesy T&J oraz Auchan. 

Bank Żywności we Wrocławiu zadba, by wszystkie produkty trafiły do potrzebujących jeszcze przed świętami. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu wolontariuszy. To oni będą czekali przy zbiórkowych koszach na produkty, które zostaną zawiezione do magazynu Banku Żywności we Wrocławiu. Tam zostaną zważone i popakowane, a następnie wyruszą w dalszą drogę do konkretnych organizacji pomocowych (świetlice, ogniska wychowawcze dla dzieci, domy dziecka, domy samotnej matki, jadłodajnie i inne organizacje, które prowadzą zbiorowe żywienie bądź przekazują żywność bezpośrednio osobom potrzebującym).
 
Bank Żywności we Wrocławiu jest organizacją pożytku publicznego, której misją od ponad 18 lat istnienia jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności i niedożywieniu w woj. dolnośląskim. Bank Żywności we Wrocławiu jest zrzeszony w Federacji Polskich Banków Żywności. Specjalizuje się w pozyskiwaniu, transportowaniu i dystrybucji produktów żywnościowych. Organizacja jest w stanie przyjąć i rozdysponować każdy rodzaj żywności, nawet z krótkim  terminem przydatności do spożycia, w tym produkty świeże i wymagające warunków chłodniczych, spełniając przy tym wszystkie kryteria bezpieczeństwa. Bank Żywności we Wrocławiu dzięki codziennym działaniom  pozyskuje ponad 3 000 ton jedzenia rocznie, którą dystrybuuje do ponad 45 000 tys. najbardziej potrzebujących osób, za pośrednictwem 166 organizacji pomocowych i instytucji społecznych. Żywność pochodzi m.in. od producentów,  rolników,  sieci handlowych i ze zbiórek żywności. Duża część produktów jest dystrybuowana w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Organizacja aktywnie działa również na rzecz niemarnowania żywności i zdrowego odżywiania poprzez edukację skierowaną do różnych grup społecznych, w tym kampanii społecznych i warsztatów. Bank Żywności we Wrocławiu w ciągu ostatniego roku przeprowadził 310  warsztatów edukacyjnych.

Więcej informacji na www.bankzywnosci.wroclaw.pl