•  
  •  
28 listopada uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego odwiedzili Muzeum Miejskie Dzierżoniowa, aby uczestniczyć w lekcji muzealnej pt. „Polacy w Bitwie o Anglię”. Głównym celem tych zajęć było poszerzenie wiedzy na temat wkładu Polaków w zwycięstwo nad hitleryzmem podczas II wojny światowej.


W trakcie spotkania uczniowie mieli okazję zobaczyć kolekcję oryginalnych mundurów oraz osobistych pamiątek po polskich lotnikach RAF-u, poznać dokument fabularyzowany produkcji brytyjskiej poświęcony polskim bohaterom Bitwy o Anglię, a także wysłuchać ciekawego komentarza historycznego kustosza placówki oraz wielkiego pasjonata tematu Arnolda Kordasiewicza.

Wydarzenie odbyło się w ramach realizowanego w ZSiPKZ Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Warto wspomnieć, że jednym z trzech priorytetów ministerialnego programu jest rozwijanie pasji czytelniczych uczniów nie tylko poprzez oferowanie im przez szkolne biblioteki nowości wydawniczych, ale także inicjowanie szeregu wydarzeń, które na tyle rozbudzą ciekawość młodych ludzi, że z chęcią sięgną oni po poszerzającą ich horyzonty intelektualne literaturę.

Oprac. na podstawie tekstu: Sylwii Sołtysik, nauczycielki historii ZSiPKZ