•  
  •  
19 lipca 2017 r. o godz. 17.00 w Teatrze Robotniczym w Bielawie przy ul. Piastowskiej 19a odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego: Kilkadziesiąt dramatycznych godzin. Powódź tysiąclecia w Bielawie. Projekcję filmu o powodzi z 1997 r. zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Bielawie i Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Przewodniczący Rady Miejskiej Bielawy i Burmistrz Miasta Bielawa. Film z okazji 20. rocznicy powodzi z 1997 r. został zrealizowany przez redakcję rocznika miejskiego Bibliotheca Bielaviana. Wstęp wolny.

Dla mieszkańców Bielawy, którzy pamiętają powódź od 19 do 21 lipca 1997 r. jest to ważna rocznica. Ważne tym bardziej dla tych którzy nie pozostali obojętni na los drugiego człowieka, pomagali ratować miasto i dobytek jego mieszkańców. Warto przypomnieć m.in. dramatyczne spuszczanie wody z przepełnionego zbiornika wodnego Sudety. Gdyby nie wytrzymały wały, woda mogła zniszczyć Bielawę, Pieszyce, Piławę Dolną czy dolną część Dzierżoniowa. Mieszkańcy Bielawy mieli kluczową rolę w uniknięciu katastrofy w powiecie dzierżoniowskim. Woda powodzi tysiąclecia w Bielawie pochłonęła jedną ofiarę śmiertelną.

http://bibliothecabielaviana.info/index.php/2017/07/07/20-rocznica-powodzi-tysiaclecia-w-bielawie-1997-zapraszamy-na-film/