•  
  •  
W ramach trwającego od 8 do 15 maja XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek Miejska Biblioteka Publiczna w Bielawie przygotowała szereg atrakcji skierowanych do wszystkich mieszkańców naszego miasta. Ze względu na przypadającą w tym roku 70-tą rocznicę powstania biblioteki, obchody miały wyjątkowo uroczysty charakter.

W poniedziałek 8 maja na pl. Wolności, w samym centrum miasta, miało miejsce uroczyste otwarcie obchodów Tygodnia Bibliotek. Była to doskonała okazja do symbolicznego otwarcia przez zastępcę burmistrza Małgorzatę Greiner, radnego Rady Miejskiej Rafała Kuśmierka oraz dyrektor MBP w Bielawie Urszulę Ubych „Kuferka na książki”.

Mamy nadzieję, że kuferek ten, znajdujący się przy fontannie z sową na bielawskim rynku, będzie długo służył zarówno mieszkańcom jak i turystom. W kuferku czytelnicy będą mogli znaleźć ciekawe książki oraz lokalną prasę.

Następnie pracownicy biblioteki, zaproszeni goście i zaprzyjaźnione z biblioteką grupy przedszkolne rozpoczęły przemarsz do budynku biblioteki przy ulicy Piastowskiej 19c. Bielawskie ulice zdominowała kolorowa i głośna parada, która zewsząd spotykała się z przejawami sympatii ze strony zaciekawionych przechodniów.

Kolejnym punktem programu było uroczyste otwarcie długo wyczekiwanej bibliotecznej innowacji - wrzutni na książki. Teodor, bo tak wrzutnia została nazwana, umożliwić ma czytelnikom naszej biblioteki zwroty książek po godzinach pracy placówki. Następnie zgromadzeni na dziedzińcu Art-Inkubatora goście obejrzeli specjalny, jubileuszowy spektakl Teatrzyku Kukiełkowo. O wyjątkową oprawę artystyczną otwarcia Tygodnia Bibliotek zadbał Teatr Prawdziwy pod przewodnictwem Włodzimierza Butryma.

Tego samego dnia odbyło się również spotkanie promujące najnowszy, dwudziesty pierwszy tomik z serii Sudecka poezja i proza autorstwa Weroniki Karwackiej, pt. „Młodzi gniewni”. Spotkanie poprowadziła Julia Kurzawa.

Następnego dnia w Teatrze Robotniczym w Bielawie odbyła się prapremiera spektaklu Teatru Prawdziwego „Nigdy tu więcej nie powrócę!” w reżyserii Włodzimierza Butryma. Licznie przybyła widownia była pod wielkim wrażeniem wystawionej sztuki, której premiera odbyła się z okazji 70-lecia Biblioteki i 35-lecia Teatru Prawdziwego.

W kolejne dni zaproszonym do biblioteki grupom przedszkolnym w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom bajki czytali: senator RP Aleksander Szwed (9 maja), zastępca burmistarza Małgorzata Greiner (10 maja) i radni Radny Miejskiej Bielawy Marta Masyk i Rafał Kuśmierek (11 maja). Wszystkie zaproszone przedszkolaki obejrzały także przedstawienie Teatrzyku Kukiełkowo.

Obchody tygodnia Bibliotek zwieńczyła V Noc w Bibliotece. Zaproszone dzieci brały aktywny udział w przewidzianych w programie atrakcjach. Uczestnicy najpierw z zainteresowaniem obejrzeli spektakl Teatrzyku Kukiełkowo pt. „Smerfetka”, a następnie z zapartym tchem obejrzeli intrygujący występ iluzjonisty Michała Sośniaka, świetnie się przy tym bawiąc. Dzieci nie miały czasu na nudę. Mali goście z zapałem szukali skarbów w Dziale Regionalno-Badawczym,  rozwiązywali quiz wiedzy o znanych postaciach literackich i uczestniczyli w szeregu zabaw integracyjnych. Kulminacyjnym punktem spotkania było wspólne puszczanie lampionów na dziedzińcu przed budynkiem Art-Inkubatora.

Noc w Bibliotece to zawsze udana impreza łącząca zabawę, wiedzę i ruch w gronie przyjaznych ludzi.  Tegoroczne, wyjątkowo bogate w atrakcje, obchody Tygodnia Bibliotek można uznać za szczególnie udane.

opr. Biblioteka Publiczna w Bielawie