Rok 2009 zaznaczył się w historii miasta powołaniem do życia utworzonego w strukturach Miejskiej Biblioteki Publicznej (MBP) muzeum pod nazwą Bielawska Placówka Muzealna. Otwarcie muzeum bielawskiego nastąpiło 28 grudnia 2009 r. w sali dawnego biurowca „Bielbawu” przy ul. Piastowskiej 19.

Głównym celem bielawskiego muzeum jest pozyskiwanie eksponatów dokumentujących życie codzienne w dawnej Bielawie. Już teraz można tu zobaczyć zbiory apteczne z przełomu XIX i XX w., będące niegdyś częścią wyposażenia dwóch bielawskich aptek „Kronen Apotheke” (dzisiaj „Pod Koroną”) przy ul. Wolności 41 i „Adler Apotheke” (dzisiaj „Pod Orłem”) przy ul. Wolności 158, sięgające początku XX w. publikacje bielawskich wydawnictw, lokalną prasę „Langenbielauer Anzeiger” (Gazeta Bielawska), „Proletarier aus dem Eulengebirge” (Proletariusz z Gór Sowich), wydawnictwa nutowe bielawskich kompozytorów Franza Battiga i Traugotta Wolffa, przedmioty związane z włókiennictwem (krosno szkoleniowe ze szkoły włókienniczej, czółenka, cewki), dokumenty, listy, karty pocztowe, a nawet rękopisy z XVIII w.

Dział Regionalno-Badawczy przy MBP w Bielawie
ul. Piastowska 19b
e-mail: mbp.bielawa@gmail.com

Czynna:
poniedziałek, wtorek, środa 10.00 – 18.00
czwartek - nieczynne
piątek - 10.00 – 18.00
sobota - 9.00 – 14.00 (pierwsza i ostania sobota miesiąca)

Cennik:
bilet normalny - 2 zł
bilet ulgowy - 1 zł
usługa informacyjna - 20 zł

Grupy zorganizowane obowiązuje wcześniejsza rejestracja telefoniczna bądź e-mailowa.

Dział Regionalno-Badawczy zaprasza do udziału w lekcjach muzealnych. W ofercie są ciekawie opracowane trzy tematy z historii Bielawy połączone ze zwiedzaniem wystawy stałej.

Bielawa nasze miasto
Zajęcia prowadzone są w oparciu o prezentację multimedialną oraz eksponaty pochodzące ze zbiorów Działu Regionalno-Badawczego. Podczas spotkania przedstawiona zostanie historia Bielawy w latach 1924-2014, czyli 90 lat uzyskania praw miejskich przez Bielawę.

Bunt tkaczy sowiogórskich 1844 r.
Zajęcia prowadzone są w oparciu o prezentację multimedialną. Lekcja muzealna połączona z pokazem filmu pt. „Bunt tkaczy”. Uczestnicy spotkania poznają historię wydarzeń rozgrywających się w Bielawie i Pieszycach w roku 1844 r.

Przemysł włókienniczy w Bielawie
Zajęcia prowadzone są w oparciu o prezentację multimedialną. Lekcja muzealna z wykorzystaniem eksponatów pochodzących ze zbiorów Działu Regionalno-Badawczego. Podczas spotkania uczestnicy poznają historię włókiennictwa w Bielawie.

Informacje ogólne:
Lekcje prowadzone są od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 14.00.
Grupy zorganizowane do 25 os. proszone są o rezerwację telefoniczną min. 2 dni przed planowanym terminem spotkania. Za dyscyplinę grupy odpowiada opiekun.
Czas trwania lekcji ok. 1 godz.
Koszt lekcji 20 zł.